Felrobbant és kigyulladt a japánok új rakétája, megszakították a tesztelést – videó
Az Epsilon S rendkívül fontos a japán űrprogram önállóságának biztosítása érdekében.
Az Epsilon S rendkívül fontos a japán űrprogram önállóságának biztosítása érdekében.
Januárban landolt a japán Slim nevű szonda a Hold felszínén, ami aztán néhány hét helyett több hónapon át üzemelt. Április vége óta nem lehetett vele kommunikálni, most pedig kiderült, tényleg vége a küldetésnek.
Egyet sem kellett volna hivatalosan túléljen, de három holdi éjszaka után is kapcsolatot tudott létesíteni a földi irányítással a japán Slim holdszonda. Most úgy tűnik, feladta, de a japánok nem engedik el a kezét ilyen könnyen.
A híres japán technika: a zord hőmérsékletváltozásokat is jól bírja a SLIM holdszonda elektronikája, ugyanis a harmadik fagyos éjszaka után is kommunikál a földi irányítással.
Túlélte a hosszú holdi éjszakát a japán SLIM holdraszálló egység és újból kapcsolatba lépett a Földdel – közölte a japán űrkutatási hivatal (JAXA).
A zord holdi éjszakát már jó eséllyel nem éli túl a SLIM szonda, mellyel Japán lett az ötödik ország, mely sikerrel landolt a Holdon.
Újból működésbe lépett, és már felvételeket is készít a környékén található kőzetekről a japán holdszonda – több mint egy héttel azután, hogy átmenetileg pihenőre küldték a szakemberek energiaellátási gondok miatt.
Van remény arra, hogy újra lehessen indítani a SLIM japán holdszondát, de egyelőre a gazdaságos energiafelhasználás érdekében megszakították az egység áramellátását – közölte hétfőn a japán űrhivatal (JAXA).
Japán is megkísérelte a holdra szállást, de bizonytalan kimenetellel zárult a folyamat.
Illetéktelen behatolás történt a Japán Űrkutatási Hivatal (JAXA) szerverére – jelentette be szerdán a japán kormány, hozzátéve, hogy az incidens nem érintett rakétákkal és műholdakkal kapcsolatos érzékeny információkat.
Az egy dolog, hogy hatalmas kudarccal végződött a japán H3 űrrakéta felbocsátása, de most az a kérdés is felmerült: ha egyszer csak egy tesztről volt szó, mégis miért használták a valódi, hihetetlen értékű műholdat is közben?
Felelősségre vonja a japán űrügynökség azt az űrhajóst, aki meghamisított adatokat közölt egy korábban elvégzett kísérletről.
Nakamura Tomoki, a Tohoku Egyetem vezető kutatója szerint megtalálhatták a hiányzó láncszemet, ami közvetlenül kapcsolódhat az óceánok vagy a szerves anyagok földi megjelenéséhez.
A BepiColombo űrszonda másodjára repült el a Merkúr mellett, egy ponton csupán 200 kilméterre volt a bolygótól.
Japán is részt vesz az Egyesült Államok Artemis-programjában, ami egy Hold körüli bázisról küldene űrhajósokat az égitest felszínére.
A Japán Űrügynökség két tudósa szerint a Phoboszt és a Deimoszt, vagyis a Mars két holdját érdemes lenne alaposabban megnézni.
A Japán Űrkutatási Hivatal (JAXA) szondája több kőzetmintát is gyűjtött a Naprendszer számunkra egyik legérdekesebb aszteroidájából. A Ryugu kisbolygó felszíne alól származó köveket nemrég mutatták meg a nyilvánosságnak.
A vártnál több talaj- és gázmintát gyűjtött a Ryugu aszteroidáról a Hajabusza-2 japán űrszonda – közölte kedden a Japán Űrkutatási Hivatal (JAXA).
Utoljára áprilisban járt a Földnél az európai-japán BepiColombó űrszonda, hogy végül útnak indulhasson a Merkúr felé. A szondának extrém körülményeket kell majd elviselnie.
James O'Donoghue egy 2008-as NASA-animációt gondolt újra, hogy megnézze, milyen lenne a Föld felszíne, ha eltűnne róla az összes tenger és óceán.